ACISIZ VE AĞRISIZ SÜNNET MÜMKÜN

Sağlık açısından faydalı olsa da yaşanılan acı ve ağrı sebebi ile erkek çocuklarının en korktuğu dönem sünnet zamanıdır. Bu dönemde sünnet olan çocuklar kadar bakımlarını gerçekleştiren ebeveynlerde oldukça sıkıntı yaşamaktadır. Acısız ve ağrısız olmasının yanında estetik avantajlar da sunan dikişsiz sünnet operasyonları çocuğunuza daha konforlu bir sünnet imkanı sunabilirsiniz. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Levent Elemen dikişsiz sünnet uygulamaları hakkında bilgi verdi.

 • Yeni doğandan ergenliğe geçişe kadar uygulanabilir
 • Dikişsiz sünnet yenidoğan döneminde rutin olarak uygulanan bir yöntemdir. Yenidoğan sünnetleri yaklaşık 20-25 dakika, daha büyük çocuklarda yapılan dikişsiz sünnetler ise 30-40 dakika arasında sürmektedir.Yeni doğan döneminden başlayarak ergenlik dönemi öncesine kadar istenilen zamanda dikişsiz sünnet yöntemini uygulanabilmektedir. Yenidoğanlarda ilk 1 ay içinde, tercihen doğumdan sonraki ilk birkaç günde yapılması uygundur. Sünnetlerde zaten isminden de belli olduğu gibi asla dikiş kullanılmamaktadır. Yeni doğan sünneti ameliyathane şartlarında ve lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir.

 • Yeni doğan dışında sünnet
 • Yeni doğan dönemi dışında yapılan sünnetlerde de zorunlu kalmadıkça dikiş kullanılmamaktadır.Yenidoğan dönemi dışındaki daha büyük çocuklarda yapılan dikişsiz sünnetlerde sünnet sırasında ortaya çıkan yara düzeyi dikiş yerine “doku yapıştırıcı” kullanılarak kapatılmaktadır.Bu sünnet operasyonları da ameliyathane şartlarında ve sedo-analjezi desteği ile yapılmaktadır.

 • Acı ve ağrısız sünnet uygulaması
 • Operasyon sırasında pipi bölgesine uyguladığımız lokalanestezik ile operasyon sonrası yaklaşık 6 saatlik ‘ağrısız bir süreç’ garanti altına alınmaktadır. Operasyon sonrasında da lokal anestezininetki süreci geçmeden önce ağızdan ağrı kesici ilaçlar vererek ağrı hissedilmemesi sağlamaktadır.Dikişsiz sünnetin ağrı hissi üzerindeki avantajı, operasyon sonrası 3. günde ortaya çıkmaya başlıyor. Dikiş kullanılan sünnetlerde, pipideki dikişler çamaşıra veya beze takılmaya başlamakta ve pansuman gerekmeye başlamaktadır. Bu da çocuklara hoş olmayan bir his yaşatıyor Oysa, dikişsiz sünnette kullanılan doku yapıştırıcısı ile böyle bir etkisi olmaz hem de operasyon sonrası 5. gün civarında kendisi soyularak dökülmektedir.Yapılan sünnet operasyonların sonuçları, doku yapıştırıcı kullanmış olduğumuz sünnetlerde hastaların konfor hissinin dikiş kullandığımız hastalardan belirgin olarak daha yüksek olduğunu göstermektedir.

 • Estetik avantaj en çok tercih sebebi
 • Dikişsiz sünnet ile dikiş kullanılan sünnetlere göre en büyük farkı estetik görünümdedir. Dikiş kullanılmadığı için dikişlere ait çizgilenme veya sünnet çizgisindeki düzgün olmayan görünüm engellenmektedir. Büyük çocuklarda yapılan dikişsiz sünnet, dikiş kullanılarak yapılan sünnete göre yaklaşık 10 dakika daha kısa sürmektedir. İyileşme döneminde pipideki dikişlerin çamaşıra veya beze takılarak çekme hissi yaratması engellenmiş olmaktadır. En önemli avantajı ise doku yapıştırıcı kullanıldığındanoperasyon sonrası 5. gün kendiliğinden dökülme olur ve herhangi bir pansumana gereksinim duyulmamasıdır. Bunun yanında kullanılan doku yapıştırıcının kanama önleyici, iyileştirmeyi hızlandırıcı ve anti-mikrobik özellikleri de bulunmaktadır. Bu özellikler iyileşme dönemi için oldukça ciddi avantajlar sağlamaktadır.

 • Kimlere uygulanmaz?
 • Dikişsiz sünnetin genel olarak uygulanamayacağı durumlar aslında sünnetin yapılmaması gerektiği durumlardan farklı değildir. Bunlar genel olarak penis anormallikleri; peygamber sünneti dediğimiz hipospadias, penisin sırt kısmının açıklığı-epispadias, penisde öne doğru eğrilik –kordi gibi sağlık problemleridir.Doku yapıştırıcıya ait en önemli riski ise ergenliğe girmiş hastalarda kullanımıdır. Çünkü bu yaş grubundaki hastalarda sünnet sonrasında sıklıkla ereksiyon görülebilir. Kullanılan doku yapıştırıcıların özellikle operasyon sonrasındaki ilk 24 saatteki güçleri de dikişler kadar fazla değildir. Onun için ergenliğe yakın dönemdeki çocuklarda dikişsiz sünnet yöntemi kullanılmaz ya da doku yapıştırıcı görünmeyen dikişlerle desteklenmektedir.

  1
  Jun 2013
  userbay.com.tr © 2013 | Gülay ÜSERBAY